Modern életünkben, főleg a javarész húsfélékre épülő étrendünk, stresszes életvitel, mozgáshiány gyakran vezet – nemcsak idősebb korban – de egészen fiatalon is a szervezet anyagcsere folyamatának felborulásához, a szervezet elsavasodásához, ezek által keringési problémákhoz. Mindezek által sajnos egészen fiatal korban jelentkező cukorbetegség, sziv- érrendszeri rendellenesség, (Vérnyomás, visszér, érszűkület) pajzsmirígy nem megfelelő működése, ízületi problémák, allergiák, s nem utolsó sorban a daganatos megbetegedések.
Megelőzhetőek mindezek egyszerűen, igyon naponta 2-3 alkalommal liofilizált méhpempő italt,
Méhpempő italpor 1,1 kg 13.990,- Ft
Liofilizált méhpempő
A méhpempő munkásméhek garatmirigy-váladéka, miután a friss petékből 4 nap múltán lárva fejlődik, a méhek nagy mennyiségű méhpempővel kezdik etetni. Ennek hatására a lárva 3 nap alatt mintegy 200-szorosára növekszik.
A dolgozó méhek lárváitól a harmadik nap után megvonják a méhpempőt, míg azokat a lárvákat, amelyekből anyaméh lesz, továbbra is méhpempővel etetik, így a kikeléskor akár kétszer akkora is lehet, mint a dolgozók.
A méhanya naponta a saját testsúlyától nagyobb mennyiségű pempőt eszik, képes lerakni naponta 1000-1500 petét, melyek össztömege hasonló nagyságú mint az anya saját testtömege, és mindezen túl 70-szer hosszabb ideig élhet, mint a dolgozó méhek.
A dolgozó méhek élethossza 2-4 hónap, az anyaméh élethossza 5 év.
Ezt a jelentős különbséget a méhpempő okozza, illetve teszi lehetővé.
A méhpempő mindig is csodaszernek számított az emberiség történetében, de kicsiny mennyisége miatt jóformán csak a királyok jutottak hozzá. A fáraók korában az aranynál is drágábban adták.
Az angol királyi családban nagy hagyománya van a méhpempő szedésének, ezért egészségesek és hosszú életűek a család tagjai.
Tudósok bizonyos titkos eljárással elérték azt, hogy a méheket becsapva azok több méhkirálynőnek is hordanak méhpempőt, így napjainkban nagyobb mennyiség előállítása is lehetséges lett. A méhpempő frissen a legjobb hatású, mert sajnos 24-48 órán belül elveszti biológiai aktivitását. Orosz és szerb tudósoknak egy különleges eljárást sikerült kifejleszteni a méhpempő tartósítására: a liofílizálást, a fagyasztva-szárítást. Más szárítási módszerekkel szemben ezzel a módszerrel a legjobb rehidratációs tulajdonságok érhetők el: a biológiai anyagok megtartják biokémiai, fiziológiai és terápiás tulajdonságaikat. A folyamat során szárított állapotban csökken biológiai aktivitásuk, de rehidratálás (vízben való oldás) után visszanyerik szaporodóképességüket, ennek köszönhető, hogy megmaradnak csodálatos tulajdonságaik .
A méhpempő nagyon összetett biokémiai rendszer. Az egyetlen olyan természetes anyag, amely több mint 150, biológiailag aktív összetevőt tartalmaz. Igen sok B-vitamint (B1, B2, B3, B5, B6) (a jelenleg ismert legerősebb B5- vitamin (pantoténsav) forrás ) továbbá A-, C-, D-, E-, H-, vitamint. Ezen kívül növekedést serkentő anyagokat, hormonokat, illetve hormonszerű anyagot (acetilkolin, parotin, inozit) is tartalmaz, ásványi sók, nyomelemek (pl. kén, mangán, nikkel, kobalt ) alkotják, enzimeket és 8 féle aminósavat tartalmaz. Az egyes alkotóelemek egymás hatását erősítik. Teljes értékű fehérjetartalma 12-18%. A természet - minden bizonnyal - egyik legtökéletesebb anyaga.
A méhpempő általános erősítő, roboráló hatású, szedésekor a szervezet intenzív méregtelenítése következik be. Ez javítja az anyagcserét a szervezetet alkotó sejtek szintjéig. A tisztítás alatt romolhat az ember közérzete, ez normális dolog, és néhány nap alatt elmúlik.
- Gátolja a baktériumok és vírusok szaporodását.
- Regenerálja a sejteket a testben (kutatások igazolták pl. a hasnyálmirigy sejteket regenerál, azokat a sejt szigeteket, amelyek károsodása cukorbetegséghez vezet)
- Nyugtatja az idegrendszert, nyugodt alvást biztosít, javítja a memóriát, segíthet a Parkinson-kóros betegeken, az asztenikus neurózisnál, a túlzott érzékeny neurózisnál ( Vitek és Janci, Bratislava 1968 ) Kutatás igazolta, hogy a károsodott idegsejtekre is regeneráló hatással van. (1999 Simic, Drekic, Roksandic, Prolic)
- Különösen nagy hatása van azoknál a gyermekeknél, akik hipotrofiában (valamelyik szerv fejletlensége) szenvednek (Lebedova 1959) Koraszülött gyerekeknél segít az immunrendszer megerősítése végett.
- Mint természetes anabolikum - fogyasztásának pozitív eredménye kimutatható minden szervgyengülésnél, és öregedésnél. Különösen jó hatással van a klimaxos és sclerotikus személyekre ( Ludjanski 1994)
- Növeli a sportolók teljesítő- és állóképességét, mivel megemeli az energiaszintet, elősegíti a sejtlégzést. ( Nikulin, Jakuseva 1989)
- Normalizálja a vérnyomást
- Hatással van a férfiak és nők szexuális teljesítményére, növeli a potenciát
- Normalizálja a hormonháztartást.
- Elősegíti a növekedést, fejlődést, lassítja az öregedést
- Erősíti az immunrendszert.
- Javítja a vérkeringést.
- Serkenti a belső elválasztású mirigyek működését.
- Normalizálja a mellékvesék működését, és az adrenalin kiválasztását,
megnöveli a stresszel szembeni ellenálló képességet.
- Fokozza a termékenységet, a fogantatáshoz, és a magzat fejlődéséhez
szükséges legteljesebb táplálék. Stimulálja a peteérést, serkenti a tejelválasztást. Kiválóan alkalmas lehet a koraszülés, és a terhességi vérszegénység megelőzésére.
- Enyhíti az ízületi fájdalmakat, kihat a gerincoszlop mozgékonyságára, enyhíti a porckopás tüneteit.
- A „Szívesek kenyerének" nevezik, mert csökkenti a vérben a zsírtartalmat, enyhíti a szívszorulásos tüneteket. Ajánlott mellékterápia a kardiológiai megbetegedéseknél.
- A méhpempő az összetételében található különleges kötések, proteinkombinációk, immuno globulinok, telítetlen zsírsavak (főleg Omega 4,6) által méregtelenít, regenerálja a sérült helyeket, vitalizálja a testet.
- Megvédi a szervezetet a méreganyagoktól.
- Enyhíti a sugárkezelés tüneteit, legújabb kutatások szerint a pempő lipidális frakciói - főleg a 10 HDA( hidroxi- deszenciális sav) megállíthatja a tumor kialakulását.
- Szabályozza valamennyi vitális szerv és szövet működését, felgyorsítja a gyógyulási folyamatokat ( szív-, máj-, vese-, hólyagbetegségek, asztma, bronchitis, bőr- és nyálkahártya, fogszuvasodás, szürke hályog) A méhpempő hatóanyagai egyaránt eljutnak a fogágy, a halló- és látóközpont, a légzőszervek, a máj, vese, szív, hasnyálmirigy, izom és csontrendszer szöveteibe is.
- Javítja a koncentrációt, és az emlékezőtehetséget.
-Hormonálisan egyensúlyba állítja a szervezetet.
- Jó eredmények vannak pajzsmirigy rendellenesség és gyomorfekély
gyógyításában is.
- Antibakteriális, gyulladáscsökkentő hatású, ekcémás bőrbetegednél hatékony, a sebgyógyító képességet fokozza.
- Műtétek utáni felépülésnél nélkülözhetetlen.
A Queen Royal Jelly liofilizált méhpempő másik hatóanyaga, a nano kurkumin
Kurkuma, avagy mit tud a "szentpor"
Latin neve: curcuma longa, Radix (Zingiberaceae)
Angol neve: turmetic (népiesen: holy powder - szent por)
Magyar népies neve: indiai sáfrány, kurkunna gyökér, kémlő gyökér, sárga gyömbér
Szanszkrit nyelven: haridra
Hindi nyelven: haldin
Az indiai sáfrányként is emlegetett kurkuma agyömbérfélék családjához tartozó fűszernövény. Trópusi és szubtrópusi vidékeken termesztik, különösen Indiában, Kínában, Indonéziában. Évelő növény. Közel egy méter magasra nő, tölcséres virágai sárgák, levelei nagyok, simák, fényesek -morzsolva fűszeres illatot árasztanak. A gyökértörzs egy gömbölyű központi gumóból áll, ebből hosszúkás mellékgumók ágaznak szét. A kétféle gumót különgyűjtik. A növény fiatal hajtásait és virágát Thaiföldön zöldségként fogyasztják.
Indiában már évezredek óta ismerik és használják ,innen indult világhódító útjára, sokáig a jómód jelképének tartották, és az egész test megtisztítását várták tőle. Indiából kereskedők által jutott be Európába, az ókori Görögországba. Sárga gyömbérnek először a görögök nevezték és csak a 18. század második felében kapta meg mai nevét. Európában a híres svéd botanikus, Linné fedezte fel 1753-ban és nevezte el Curcuma longának. A18. században már Marco Polo is feljegyezte, hogy a kurkuma a sárfányra emlékeztető termény, bár ténylegesen nem olyan, mint a sáfrány, de hasonlócélokra megfelel.
Nálunk eddig elsősorban fűszernövényként alkalmazták, főleg azért, mert szép sárga színt ad az ételeknek.
Érdekességek
A hinduk igen tisztelik a kurkumát, esküvőkön a vőlegény kurkumapasztába mártott, megszentelt fonalat köt menyasszonya nyakába. Indiában az asszonyok kurkuma készítéssel foglalatoskodnak. A kurkuma gyökerét fűszálakkal és banánlevelekkel kibélelt nagy gödrökben tartják. Onnan aztán kiszedik, megszárítják, szétdörzsölik és kosarakban kisajtolják. A kiszivárgó nedűt bambusznád-csövekben fogják fel. Isszák is, hajkenőcsnek is használják.
A kurkuma mint fűszer
A kurkumát az "élet fűszereként" tartják számon. Ragyogó sárga por alakjában kerül forgalomba. A rövid, viaszos,narancssárga szárat megfőzik, megtisztítják, napon megszárítják, majd finomaromájú, sárga porrá őrlik, melyet az ázsiai, főleg az indiai konyha alapvetőfűszerként használ. Átható aromája különleges, kesernyés, erős, szinte csípős,hasonlít a gyömbéréhez, ezért is nevezik "sárga gyömbérnek".
A kurkuma az egyik fő alkotóeleme a híres curry fűszernek és Worcester szósznak. Színének köszönhetően gyakran használják a jóval drágább sáfrány helyettesítésére, ez azonban helytelen, mert íz anyaga meg sem közelíti a sáfrányét, mégis érdekes háttér ízt ad a húsoknak, leveseknek, de pikáns ízt kölcsönöz különféle zöldséges ételeknek, szószoknak, leveseknek, mustárnak. A kurkuma ragyogó, sárga színt ad az ételeknek. Nem szabad túladagolni, mert rikítóvá és keserűvé teheti az ételt.
A kurkumát, pontosabban a kurkumint előszeretettel hasznosítja az élelmiszeripar is, elfogadott a szintetikus előállítása is (E 100- kurkumin), valamint a fermentációs eljárás is, amely során baktériumokkal termeltetik meg a színanyagot. Többnyire azonban a természetes kurkuma gyökér kivonatokat vagy kurkuma porokat használják. Ezek színes fűszernek számítanak, így ezeket nem kell E-számmal feltüntetni.
A kurkumin változó mennyiségi korlátozások mellett, különféle élelmiszerekben engedélyezett.
Többek között az alábbi élelmiszerekben található meg:
Margarinok és hasonló zsírok (quantum satis)
Lekvár, dzsem és hasonló termékek (qs)
Burgonyapehely (qs)
Nem alkoholos aromás italok (max. 100 mg/l)
Felvágottak és pástétomok (max. 20 mg/kg)
A kurkuma mint dísznövény
Ezt a különleges trópusi növényt már saját otthonunkban is nevelhetjük, mint dísznövényt. A kurkumát thai tulipánnak nevezik. Ma már világszerte kapható kereskedelemben, így hazánkban is. Cserepes dísznövényként találkozhatunk vele virágüzletek polcain, vagy kertészetekben is. Azért lett igen kedvelt dísznövény világszerte mert tartása igen egyszerű, virágzási ideje akár három hétig is eltarthat. A szobanövényként ismertcurcumát ősszel nyugalmi állapotban kell tartani ilyenkor nem kell locsolni, hidegtől mentes helyen kell átteleltetni. A virágzás végén vágjuk le az elszáradt virágokat, csökkentsük le a víz mennyiségét, és tegyük el pihenni a növényt, akár úgy hogy kivesszük a földből a gumóját és egy száraz meleg helyen tároljuk. Szaporítani tőosztással vagy a gyöktörzs feldarabolásával tudjuk.
A kurkuma mint gyógyító (fű)szer
A kurkuma azonban nem csupán fűszerként, festékanyagként és dísznövényként közkedvelt. Gyógynövényként még sokoldalúbban alkalmazható. A hagyományos indiai gyógyászatban, a több ezer éves múltra visszatekintő ájurvédában ősidők óta alkalmazott gyógyító szer, gyógyító fűszer. De már i. e. 600-ban Asszíriában is feljegyezték jótékony hatásait. Az ókor leghíresebb görög orvosa, Dioszkoridész ugyancsak megemlíti.
Hatóanyagai
Van belőlük pár, vizsgálódásunk tárgya azonban két főhatóanyag, két kurkuminszármazék (demetoxi-kurkumin és bisdemetoxi-kurkumin). A kurkumin, amely a kurkuma sárga színét adja, olyan polifenol , amely két egymáshoz kapcsolódó ferulsav-molekulából, kémiai nevén diferuloil-metánbóláll. A kurkumin a kurkumagyökérben előforduló szénvegyület. Képlete C14H14O4.Sárga hasábos kristályokból áll. 177 C°-on olvad; borszeszben, éterben oldódik.
A kurkumin (sárga festékanyag) erős antioxidáns, terápiás alkalmazása nagyon hasonló számos bioflavonoidéhoz, hatékonygyulladáscsökkentő, antikarcinogén (daganatellenes), antibakteriális, antivirális (vírusölő), antimikrobás, immunstimuláló vegyület.
Növeli a májban és egyéb szövetekben aglutationszintet. A glutationt, vagy rövidebben GsH-t, melyet a tudósok gyakran csak a test természetes gyógyító anyagaként tisztelnek, gyakran csupán egy aminosavnak tekintik, de ez igazából csak egy kifejezés, mely arra szolgál,hogy leírják azt a tripeptid formációt, mely természetes körülmények között a májban alakul ki három különböző aminosavból a glutaminsavból, a ciszteinből és a glicinből. A glutation testünk egyik legerősebb antioxidánsaként ismert képes kisöpörni a szabadgyököket testünkből, és küzd azok károsító hatásai ellen. Valószínűleg ezért alakult ki a tudósok körében az a nézet, mely szerint a test legerősebb gyógyító anyagaként tekintenek rá. Hatóanyagai erősítik az epehólyagot, hatásos az epekő megelőzésében és kezelésében, ugyanis a kurkumin növeli az epe oldhatóságát s ez gátolja az epekő kialakulását, és ez segíti a már meglevő kövek kiürülését. A kurkumin csökkenti a bélben lévő toxinok szintjét. A kurkumin kemoprotektív (vegyi anyagokkal szembeni védő) hatású, különösen azoknál, akiknek testnedveiben (nyálában) nincs szabadon keringő A-,illetve B-vércsoportra jellemző antigén (ezek az úgynevezett non-szekrétoregyének). A kurkumin ugyanakkor a bélrendszerben történő poliamin-szintézishatékony inhibitora (blokkolója) is. Lényeges kiemelni, hogy a kurkumin mindenvércsoport számára hasznos és jótékony hatóanyag. A kurkumin gátolja a fájdalommal kapcsolatos, prosztaglandinoknak nevezett anyagok szintézisét a szervezetben. Kiváló diuretikum (vízhajtó) , ezért támogatja a vesék munkáját is. Csökkenti a vér LDL koleszterin és a trigylcerid szintjét is. A kurkuma hatóanyagai serkentik a zsíranyagcserét (a súlycsökkenést is). Nagymennyiségben fokozza a szervezet kortizol termelését, mely hatékonyan csökkenti a szervezetben zajló gyulladásos folymatokat, mivel gátolja az úgynevezett leukotrién képződést (ez az anyag gyulladáskeltő hatású). A kurkumin e mellett számos más hatásmechanizmus tekintetében is nagyon hasonló a flavonoidokhoz, mind antioxidáns hatását, mind a gyógyszereket metabolizáló enzimek, például aglutation-S-transzferázok stimulációját tekintve.
Kurkuma a népgyógyászatban
Az indiai népgyógyászatban emésztés serkentőként, lázak, fertőzések, izületi panaszok és májbetegségek ellen használták. Zsíros ételek utáni teltségérzésnél jó szolgálatot tesz, redukálja a gyomorsav termelést jótékony hatású a felfúvódás és a bélgörcsök esetén, elősegíti a méreganyagok elégetését és kiürítését a belekből. A kínai gyógyászatban szintén alkalmazták a vérkeringés javítására - gátolja a vérrögök kialakulását, ezáltal csökkenti a trombózisveszélyt; vérzések csillapítására,valamint menstruációs panaszok kezelésére.
Indiában a nők kurkumás vizet használnak arcmosásra, aranyló, fénylő színt kölcsönöz a bőrnek, ezenkívül kiutűnően tisztítja a pórusokat, szabályozza a faggyúmirigyek működését, fokozza a vérkeringést, támogatja a kollagén termelődését kívülről és belülről egyaránt. Fájdalomcsillapításra forró tejben feloldják és úgy isszák. Kígyómarásnál, pókcsípéseknél kurkumás italt fogyasztanak. Három evőkanál durvára vágott kurkuma gyökeret fél csésze vízzel pépesítenek és ezt megisszák. Mivel a kurkuma kitűnő antiszeptikus hatással bír, ezt az italt csípésekre külsőleg is alkalmazzák. Egy kevés liszt hozzáadásával sűrű pépet készítenek és ezzel kezelik az érintett bőrfelületet. Az így készített pépet nem csak csípésekre, marásokra alkalmazzák, hanem szinte minden bőrsérülésre, égési sebekre, vágott sebekre, horzsolásokra, véraláfutásokra, kötőhártya gyulladásra. Hidegen sajtoltolajokkal pépesítve is használják a fent leírt esetekben. Légzési nehézségeknél a kurkuma főzetével inhalálni is szoktak. Mézben vagy ghí-ben (tisztított vaj) feloldva 1:1 arányban naponta 4-6 alkalommal fogyasztva csillapítja a köhögést és feloldja a lerakódásokat. Hatékony hepatoprotektívum (májvédő), hasonló hatásokkal rendelkezik, mint a máriatövismag. 2,5 deci natúr joghurtban egy evőkanál kurkuma reggel éhgyomorra elfogyasztva hatékonyan gyógyítja a hepatitiszt is.
A kurkuma gyógyászati célú alkalmazása
Az első említés az 1970-es évekbe nyúlik vissza, de ekkor még nem nagy figyelmet szenteltek az "élet fűszerének". A kurkumával folytatott kísérletek fonalát a 90-es években vették fel újra, BrathAggarwal, a Genentech (biotechnológiai nagyvállalat) egykori kutatójának vezetésével. Aggarwal rákkutatással foglalkozott és figyelme több kerülő után fordult a kurkumin felé. Az 1980-as években Aggarwal volt az, aki azonosította a tumor nekrózis faktort (TNF) alfának és bétának nevezett két molekulát, melyek hatásos tumor ellenes vegyületeknek bizonyultak. A TNF molekulák – ha megfelelő helyen szabadulnak fel - nevüknek megfelelően képesek a rákos sejtek elpusztítására. A TNF-ek egy fontos fehérjét aktiválnak, ami egy sor olyan gént kapcsol be, vagy ki, melyek a gyulladás - és sejtosztódás szabályozásában vesznek részt. A gyulladás és a szabályozatlan sejtosztódás késztette rá, hogy visszatérjen kezdeti kutatási témájához. Aggarwal felidézve fiatalkori emlékeit, vagyis hogy a kurkuma az ajurvédikus gyógyászat szerint gyulladáscsökkentő hatású, döntött úgy, hogy ad egy esélyt a fűszernövénynek.
"Hoztunk a konyhából egy kis kurkumát és rászórtuk a sejtekre" - emlékszik vissza Aggarwal. "Nem hittünk a szemünknek, teljesen blokkolta a TNF és az általa aktivált fehérjehatását."
Aggarwal egy sor adatot publikált, miszerint a kurkumin gátolja a ráksejtek osztódását és szétvándorlását. Munkája alapján a kurkumint mint segédmolekulát kipróbálták korai fázisú klinikai vizsgálatokban, hasnyálmirigyrák és a csontvelőrák egyik fajtája, a mielóma esetén. Mások azóta vastagbélrák, melanóma és Alzheimer-kór megelőzésére is kipróbálták. A Texas Egyetem kutatói, egereken végzett kísérleteik során arra a megállapításra jutottak, hogy a kurkumin a rákot a kezdeti és az előrehaladott fázisban is képes késleltetni - ugyanúgy, ahogy azt a cianidin és sok más bioflavonoid is teszi. A kurkumin megakadályozhatja a metasztázis kialakulását és elterjedését is. .A bámulatos gyógyhatás hátterében az állhat, hogy a kurkumin valószínűleg elnyomja annak a proteinnek a hatását, amely kulcsszerepet játszik ametasztázisok kialakulásában.
A kurkumin gátolja a angiogenézist, a rákos sejtek növekedését, burjánzását és szóródását, vagyis azt a folyamatot, amelynek révén a rákos daganat létrehozza a saját vérellátását tápláló érrendszert. A kurkuminannak az enzimnek a működését gátolja, amely döntő e folyamat szempontjából, valamint leköti a vérben található vasat és rezet, márpedig éppen ez a két elemszükséges a tumort tápláló érhálózat növekedéséhez valamint a cox 2(cyklooxygenáz) gyulladási enzim tevékenységét, mely a T limfociták érését akadályozva, hozzájárulva a tumorok növekedéséhez, blokkolja a kinéziseket(kinasses), melyek a rákos sejtek burjánzásáért felelnek. Blokkolja az ösztrogén és az ösztrogénhez hasonló vegyi anyagok képződését, ezzel gátolva a sejtek sokszorozódását. Elősegíti a sejtdegenerálódás első szakaszában, az úgynevezett rákmegelőző állapotban lévő sejtek pusztulását. Ez úgy történik, hogy a kurkumin ösztönzi az úgynevezett programozott önmegsemmisítő mechanizmusa (apoptózis) megindulását. Ebben a folyamatban a szervezet képessé válik arra, hogy azonosítsa a ráksejteket, és parancsot adjon nekik önmaguk megsemmisítésére. A programozott sejthalál előidézése egyébként a rákellenes gyógyszerek új nemzedékének kifejlesztéséhez vezethet. Sokféle tápanyag gyakorol ilyen hatást, így a szelén, az A-vitamin, a zöld tea és a D3-vitamin.Ezek közül azonban kétségtelenül a kurkumin a leghatékonyabb. Rákbetegeknek az étkezésekkel egy időben napi 2000-4000 mg kurkumin kivonat bevitele ajánlott.1993-ban tajvani kutatók felfedezték a kurkumin PKC (proteinkináz- C) blokkoló hatását. Ezen hatás a számos egyéb rákellenes hatások egyike.
A klinikai vizsgálatok azonban még váratnak magukra, ám Aggarwal lelkesen küzd a fűszer sikeréért.
Tudományos vizsgálatok
A következőkben a kurkumin rákellenes és egyéb egészségvédő hatásaival foglalkozó tudományos vizsgálatokból, tanulmányokból merítünk, amelyek nagy számban lelhetők fel a nemzetközi szakirodalomban.
1. Vizsgálták a kurkumin mellrák ellenihatását, pontosabban azt, hogyan akadályozza meg a rákos sejtek szaporodását. Azt találták, hogy a hatás függ ugyan az alkalmazás idejétől és dózisától, de a kurkumin által kiváltott sejtpusztulás mind a hormonfüggő, mind az attól független sejtvonalakra egyaránt vonatkozott. - Anticancer Drugs, 8(5):470-81,1997. június
2. A kurkumin gyulladásgátló és antioxidáns hatását egyaránt elemezték egy másik vizsgálatban. Kiindulópontjuk az volt, hogy a nem szteroid gyulladásgátló szerek csökkentik a vastagbélrák kialakulásának kockázatát. Az eredmények azt mutatták, hogy a kurkumin szedése jelentősen csökkentette a vastagbél adenokarcinóma előfordulását, illetve 57%-kal mérsékelte a rákos daganat nagyságát. - Cancer Res, 55(2):259-66, 1995.január 15.
3. A kurkumában található fenolos jellegű vegyületek, a kurkumin I. és a kurkumin III. gyomorrák- és bőrrákellenes hatása került górcső alá egy további kutatásban. Az eredmény az volt, hogy a kurkumin az úgynevezett karcigonén anyagcsere befolyásolásával fejti ki rákellenes hatását. Egyszersmind megvizsgálták a kurkumin in vitro (kémcsőben) hatását a vérrák egyik fajtájára, a humán krónikus myeloid leukémiára. Megállapították, hogy a kurkumin a rák kialakulása, növekedése és terjedése szempontjából egyaránt gátló hatású. - J Am Coll Nutr, 64(2):192-8, 1992. április
4. Világszerte komoly egészségi problémát jelent az időskorban egyre több embert fenyegető szürke hályog képződés. Ennek a folyamatnak a hátterében az úgynevezett oxidatív stressz áll, amelynek azantioxidánsok hatékony ellenszerét jelentik. A kurkuminnak a szürke hályogképződés megakadályozásában kifejtett antioxidáns hatását vizsgálták ebben a tanulmányban, amelynek a végkövetkeztetése az volt, hogy a kurkumin szemre gyakorolt védőhatása elsősorban a GST képződésnek köszönhető. - Am J Clin Nutr,64(5):761-6, 1996. november
5. Az érrendszer egészsége, a keringésszempontjából igen lényeges a koleszterin és a lipidperoxidok szintje a vérben. A vizsgálat során 7 napon át adtak önkénteseknek napi 500 mg kurkumint. Jelentős csökkenést tapasztaltak a szérum lipidperoxidok szintjében (33%),növekedést a "védőhatású", HDL-koleszterin szintjében (29%), valamint csökkenést a vér teljes koleszterin szintjében (11,63%). Ezért a kurkumint az érelmeszesedés elleni hatékony megelőző szernek minősítették. - Indian J PhysiolPharmacol, 64(5):273-5, 1992. október
6. Megvizsgálták a kurkuminnak a vesére gyakorolt hatását is. Patkányokban mesterségesen vesebetegséget idéztek elő, majd kurkumint adtak nekik. Az eredmények azt mutatták, hogy a kurkumin képes volt helyreállítani a normális veseműködést, megakadályozta a szabad gyökökkárosító hatását, növelte a vese glutation tartalmát és glutation-peroxidázaktivitását (erős antioxidáns hatás). Megakadályozta továbbá alipid-peroxidáció okozta vesekárosodást, ezért a kutatók vesebetegségekben ígéretes lehetőségnek tartják a kurkumin szedését. - British Journal of Pharmacology,200, Vol 129, Iss 2, pp 231-234
7. A cukorbetegségre (diabétesz) gyakorolt hatás ugyancsak egy állatkísérletnek volt a tárgya. Sztreptozotocin injekcióval cukorbeteggé tett patkányoknak 8 héten át kevertek a táplálékukba kurkumint, ennek következtében javultak a vizelet laboratóriumi értékei (albumin,karbamid, kreatinin és szervetlen foszfor), valamint mérséklődött a nátrium és a kálium kiválasztása. A kontrollcsoporthoz képest a kurkuminra fogott diabéteszes patkányok májának súlya is csökkent. Arra a következtetésre jutottak, hogy a cukorbetegség körülményei között kurkumin adagolásával tökéletesebbé válik az anyagcsere. - Mol Cel Biochem, 152(1):13-21, 1995.november 8.
Kurkuma - megoldás az Alzheimer gyógyítására?
Indiában az idősebb emberek között szinte ismeretlen az Alzheimer-kór (100000 lakosra jut 3,24 megbetegedés) emiatt kezdték elvizsgálni a kutatók a körülményeket illetve az étrendet, ahol a curry mindenétkezésnél megtalálható az asztalon. Nemrég fejeződött be a kurkumin, mint az Alzheimer-kór lehetséges gyógyszerének klinikai kutatása. Bebizonyosodott, hogy a kurkuminnak erős ant-amyloid (keményítőszerű anyag) hatása van, tehát blokkolja a béta amyloid szenilis plakkok agykéregi felhalmozódását, ami más egyéb tényezőkkel egyetemben okozza az Alzheimer betegség jellemző patológiai elváltozásait.
Az eddig publikált klinikai kutatások eredményeine kalapján a kurkumin hatékonyan érvényesülhetne többek közt a psychiátriában is, mint antidementívum az Alzheimer kór kezelésében, gyógyításában.
A kurkuma csodaszép sárgás színével és sokszínűgyógyító hatásával, ami kutatásokkal igazolt, igazán "csodaszernek"számít, éppen ezért megérdemli, hogy ne csupán egzotikus fűszerként és olcsófestékanyagként hasznosítsuk.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése